پنجشنبه, 01 آبان,1399
English
Iranian Geographical sciences associations Union

روزی که پارس رسما ایران شد

روز اول فروردین برابر بیست یکم مارس برای ایرانیان بیش از هرچیز یادآور عید باستانی نوروز است اما شاید بسیاری نمی‌دانند همین روز در تاریخ معاصر ایران سالگرد رویداد مهم دیگری نیز هست: روز تغییر نام این کشور از «پارس» یا «پرشیا» به «ایران».

روزی که پارس رسما ایران شد

روز اول فروردین ۱۳۱۴ شمسی مطابق بخشنامه وزارت امور خارجه نام پارس یا پرشیا، رسما به ایران تغییر یافت. گرچه روز ۶ دی ۱۳۱۳ شمسی دولت ایران با انتشار اعلامیه‌ای از دیگر کشورها خواسته بود در مکاتبات رسمی به جای واژه‌های پرشیا، پرس و پرسه، نام «ایران» را به کار ببرند.

تا آغاز سده بیستم، مردم جهان، ایران را با نام پارس، پرس یا پرشین می‌شناختند اما در دوره رضاشاه بحث بازگشت به ایران باستان و تاکید بر ارزشهای پیش از اسلام قوت گرفت و در پی آن گروهی از روشنفکران از جمله سعید نفیسی، محمدعلی فروغی و سیدحسن تقی‌زاده درباره تغییر نام کشور بازاندیشی کردند.

سعید نفیسی،‌ محمدعلی فروغی و سیدحسن تقی زاده

سعید نفیسی که از مشاوران نزدیک رضاشاه بود به وی پیشنهاد کرد نام کشور رسما به «ایران» تغییر یابد.

نفیسی دلایل خود را برای این پیشنهاد در مقاله‌ای با عنوان «از این پس همه باید کشور ما را بنام ایران بشناسند» در روزنامه اطلاعات منتشر کرد.

وی با برشمردن دلایل تاریخی و ریشه‌شناختی نامهای کهن سرزمین و اقوام ایرانی استدلال کرد که کلمه ایران کهن‌ترین نامی است که این سرزمین به آن نامیده شده است.

نظر شما چیست
آخرین اخبار
روزی که پارس رسما ایران شد
روز اول فروردین برابر بیست یکم مارس برای ایرانیان بیش از هرچیز یادآور عید باستانی نوروز است اما شاید بسیاری نمی‌دانند همین روز در تاریخ معاصر ایران سالگرد رویداد مهم دیگری نیز هست: روز تغییر نام این ک ...
1399/04/25
جغرافی دانان مسلمان
مستند «جغرافیدانان مسلمان» با کارگردانی فرهاد مختاری و محصول گروه اجتماعی شبکه الکوثر از امشب ساعت ۲۰:۰۰ به وقت تهران بر روی آنتن شبکه الکوثر است.
1399/04/22
اولین همایش ملی مخاطره شناسی ایران برگزار شد
اولین همایش ملی مخاطره شناسی ایران با رویکرد مخاطرات طبیعی ایران، روشهای پیش یابی و هشدار سریع برگزار شد
1397/12/02
دریافت جایزه ملی مخاطرات ایران توسط آقایان مهرداد سرهنگی و مجید خانمحمدی در اولین هایش ملی مخاطره شناسی ایران
دریافت جایزه ملی مخاطرات ایران توسط آقایان مهرداد سرهنگی و مجید خانمحمدی در اولین هایش ملی مخاطره شناسی ایران
1397/12/02
کنفرانس بین‌المللی گردوغبار در جنوب غرب آسیا
به دلیل خشکسالی‌های اخیر اقلیمی و هیدرولوژیکی در جنوب غرب آسیا، منطقه وسیعی تحت تأثیر طوفان‌های گردوغبار قرار گرفته است. تشدید پدیده گردوغبار در این منطقه، علاوه بر تأثیر بر روی اقلیم و آب‌وهوا، مسائل ...
1397/11/06
عدم موفقیت ایران در قرار دادن ماهواره «پیام» در مدار
وزیر ارتباطات ایران روز سه‌شنبه در یک پیام توییتری خبر داد که عملیات قرار دادن ماهواره موسوم به پیام در مدار با موفقیت انجام نشد.
1397/10/25
پیام تبریک دکتر صفوی ریاست اتحادیه انجمن های علوم جغرافیا با استاندار جدید آذربایجانشرقی جناب آقای پور محمدی
متن پیام تبریک دکتر صفوی ریاست اتحادیه انجمن های علوم جغرافیا به استاندار جدید آذربایجانشرقی جناب آقای دکتر پور محمدی استاد برجسته علوم جغرافیا
1397/10/16