سه شنبه, 14 تیر,1401
English
Iranian Geographical sciences associations Union
منتظر رویداد بزرگ ایران ژئو باشید
همزمان با یکصدمین سالگرد نقشه برداری و داده برداری مکانی کشور، منتظر اولین نمایشگاه بزرگ بین المللی "ایران ژئو" با شعار "مهندسی ایرانی بسوی فرداها" باشید.
10 مهر 1400
امضا تفاهم‌نامه همکاری اتحادیه‌های علوم جغرافیایی و سازمان جغرافیایی
رییسان اتحادیه های انجمن های علوم جغرافیایی ایران و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با هدف استفاده از ظرفیت انجمن‌های علمی جغرافیایی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
21 شهریور 1400
کنفرانس ملی رویین تن سازی سیستان
کنفرانس ملی رویین‌تن‌سازی سیستان» توسط دانشگاه زابل و وزارت نیرو برگزار می‌شود
07 فروردین 1400
همایش بین المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای با حضور جمعی از مسئولان کشوری و نیز اتحادیه اوراسیا
فعال‌تر شدن توسعه روابط منطقه‌ای، طرح روش‌های علمی به کارگیری ابزارهای توسعه و رشد اقتصادی مهترین دستاوردهای همایش بین المللی اوراسیا است
01 آذر 1399
طرح روش‌های علمی به کارگیری ابزارهای توسعه و رشد اقتصادی مهترین دستاوردهای همایش بین المللی اوراسیا است
فعال‌تر شدن توسعه روابط منطقه‌ای، طرح روش‌های علمی به کارگیری ابزارهای توسعه و رشد اقتصادی مهترین دستاوردهای همایش بین المللی اوراسیا است
01 آذر 1399
روزی که پارس رسما ایران شد
روز اول فروردین برابر بیست یکم مارس برای ایرانیان بیش از هرچیز یادآور عید باستانی نوروز است اما شاید بسیاری نمی‌دانند همین روز در تاریخ معاصر ایران سالگرد رویداد مهم دیگری نیز هست: روز تغییر نام این کشور از «پارس» یا «پرشیا» به «ایران».
25 تیر 1399
جغرافی دانان مسلمان
مستند «جغرافیدانان مسلمان» با کارگردانی فرهاد مختاری و محصول گروه اجتماعی شبکه الکوثر از امشب ساعت ۲۰:۰۰ به وقت تهران بر روی آنتن شبکه الکوثر است.
22 تیر 1399
اولین همایش ملی مخاطره شناسی ایران برگزار شد
اولین همایش ملی مخاطره شناسی ایران با رویکرد مخاطرات طبیعی ایران، روشهای پیش یابی و هشدار سریع برگزار شد
02 اسفند 1397
دریافت جایزه ملی مخاطرات ایران توسط آقایان مهرداد سرهنگی و مجید خانمحمدی در اولین هایش ملی مخاطره شناسی ایران
دریافت جایزه ملی مخاطرات ایران توسط آقایان مهرداد سرهنگی و مجید خانمحمدی در اولین هایش ملی مخاطره شناسی ایران
02 اسفند 1397
کنفرانس بین‌المللی گردوغبار در جنوب غرب آسیا
به دلیل خشکسالی‌های اخیر اقلیمی و هیدرولوژیکی در جنوب غرب آسیا، منطقه وسیعی تحت تأثیر طوفان‌های گردوغبار قرار گرفته است. تشدید پدیده گردوغبار در این منطقه، علاوه بر تأثیر بر روی اقلیم و آب‌وهوا، مسائل اقتصادی و اجتماعی، خطراتی را بر محیط‌زیست و سلامت انسان در پی دارد.
06 بهمن 1397
عدم موفقیت ایران در قرار دادن ماهواره «پیام» در مدار
وزیر ارتباطات ایران روز سه‌شنبه در یک پیام توییتری خبر داد که عملیات قرار دادن ماهواره موسوم به پیام در مدار با موفقیت انجام نشد.
25 دی 1397
پیام تبریک دکتر صفوی ریاست اتحادیه انجمن های علوم جغرافیا با استاندار جدید آذربایجانشرقی جناب آقای پور محمدی
متن پیام تبریک دکتر صفوی ریاست اتحادیه انجمن های علوم جغرافیا به استاندار جدید آذربایجانشرقی جناب آقای دکتر پور محمدی استاد برجسته علوم جغرافیا
16 دی 1397
هجدهمین جلسه اولین دوره هیأت مدیره اتحادیه انجمن¬های علوم جغرافیایی ایران»
هجدهمین جلسه اولین دوره هیأت مدیره اتحادیه انجمن­های علوم جغرافیایی ایران در تاریخ 24 آذر ماه 97 به ریاست دکتر رحیم صفوی در دفتر اتحادیه-خانه و موزه دکتر گنجی برگزار شد.
04 دی 1397
ششمین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور 24 دی ماه 1397
ششمین همایش شورای انجمن های علمی ایران‎ با عنوان رسالت انجمن های علمی در تبیین مسائل راهبردی کشور 24 دی ماه 97 در دانشگاه خاتم برگزار می گردد.
02 دی 1397
عقد تفاهم نامه همکاری اتحادیه انجمن های علوم جغرافیایی با شهرداری تهران
در دیدار اعضای اتحادیه انجمن های علوم جغرافیایی با شهردار تهران و ایجاد تبادل تجربیات و و با توجه به توانمندی های اتحادیه تفاهم نامه همکاری در این خصوص عقدشد.
05 آذر 1397
اولین همایش ملی مخاطرات طبیعی ایران با تاکید بر روش های پیش یابی و هشدار سریع
اولین همایش ملی مخاطرات طبیعی ایران با تاکید بر روش های پیش یابی و هشدار سریع با همکاری سازمان جغرافیایی ن.م در تاریخ ۲۲ آذر ماه ۹۷ برگزار می گردد.
19 آبان 1397
نشست اتحادیه انجمن های علوم جغرافیایی ایران با انجمن¬های علمی عضو اتحادیه
روز یکشنبه مورخ ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۷ اتحادیه انجمن های علوم جغرافیایی ایران نشستی هم ­اندیشی با انجمن­های علمی عضو اتحادیه(۱۸ انجمن) در محل خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار نمود.
23 مهر 1397
نشست اعضاء هیأت مدیره اتحادیه انجمن¬های علوم جغرافیایی ایران با شهردار تهران
نشست اعضاء هیأت مدیره اتحادیه انجمن¬های علوم جغرافیایی ایران با شهردار تهران جهت تعامل و همکاری در محل دفتر مهندس افشانی شهردار محترم تهران در تاریخ ۱۶ مهر ۹۷ برگزار شد.
19 مهر 1397
رونمایی از نخستین نقشه ژئوتوریسمی(Geotourism map) کشور توسط سازمان جغرافیایی
در مراسمی از نخستین نقشه ژئوتوریسم (Geotourism map) کشور و اطلس شهرستان سرعین رونمایی شد.
15 مهر 1397
اگر دریاچه ارومیه خشک شود، دیگر شهری به عنوان تبریز نخواهیم داشت
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه برخی مدیران هنوز موضوع بحران آب را جدی نگرفته‌اند، گفت: اگر همینطور بی‌مهابا پیش برویم و امروز برای ما از فردا و نسل‌های بعد مهمتر باشد، قطعا در برخی از قسمت‌ها از جمله آب‌های زیرزمینی شرایط را کاملا غیرقابل برگشت می‌کنیم.
05 مهر 1397
عقد تفاهم نامه همکاری مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور با اتحادیه انجمن های علوم جغرافیا
در جلسه اعضای اتحادیه انجمن های علوم جغرافیا با مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور تفاهم نامه همکاری امضاء شد تا در راستای اهداف دو طرف تفاهمنامه در مسائل مورد نیاز همکاری و همفکری انجام شود.
02 مهر 1397
مقابله اروپا با تحریم‌ها علیه ایران؛ چرخه تجاری جایگزین چگونه کار خواهد کرد؟
کشورهای اروپایی قصد دارند با ایجاد یک چرخه مبادلاتی جایگزین، با تحریم های آمریکا علیه ایران مقابله کنند.
24 شهریور 1397
ماهواره ICESat-2 ناسا به مدار زمین فرستاده می شود
یونایتد لانچ آلاینس روز شنبه ماهواره ICESat-2 ناسا را بوسیله راکت فضایی دلتا ۲ به مدار زمین می فرستد.
24 شهریور 1397
طوفان فلورانس؛ تعداد کشته‌‌ها به ۵ نفر رسید
طوفان فلورانس روز جمعه به سواحل کارولینای جنوبی و شمالی در ایالات متحده آمریکا رسید که باعث سقوط درختان، طغیان رودخانه‌ها و بارش بارانهای بسیار سنگین شد که در نتیجه آن تاکنون ۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند.
24 شهریور 1397
پخش نذری را بدون ظروف پلاستیکی انجام دهیم
به گزارش ایسنا، مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط ‌زیست گفت: برای نذری دادن تا حد امکان از ظروف یک‌بار مصرف پلاستیکی استفاده نکنیم و اگر هم مجبور به استفاده بودیم از نوع تجزیه‌پذیر استفاده کنیم.
22 شهریور 1397
هیچ مجوزی برای کارخانه آسفالت در آزادبر صادر نشده است
مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز با اشاره به مکان‌یابی برای احداث یک کارخانه آسفالت در آزادبر گفت: با توجه به نظر مخالف محیط زیست به مکان‌یابی فعلی و این‌که صدور مجوز ساخت منوط به موافقت محیط زیست است؛ هیچ ارگانی برای ساخت این کارخانه مجوز صادر نکرده است.
22 شهریور 1397
پلاستیک‌ها چند سال در محیط زیست باقی می‌مانند؟/کره خاکی یا پلاستیکی؟
اگر روند استفاده از پلاستیک همین‌طور ادامه داشته باشد و تدبیری برای بهبود اوضاع نیندیشیم به زودی با مشکلات بسیار بزرگتری روبه‌رو خواهیم شد.
21 شهریور 1397
Normal precipitation projected for autumn
TEHRAN — Iran’s meteorological organization has predicted that precipitation will meet normal levels in most of the provinces nationwide in autumn.
10 شهریور 1397
نفس عمیق بکشید، تهران سفید بالک ندارد
سفید بالک‌هایی که هرسال تابستان شهروندان را در بسیاری از نقاط تهران با مشکل روبرو کرده بودند امسال نیامدند.
10 شهریور 1397
تشخیص سریعتر عوامل مخرب محیط زیست
سازمان فضایی ناسا به‌تازگی ماهواره‌ای جدید باعنوان «اطلس» را که قادر به اندازه‌گیری تغییرات ارتفاعات یخ‌های قطبی حتی به‌اندازه پهنای یک مداد است را ساخته است.
10 شهریور 1397
بحران دریاچه ارومیه بحران کل کشور است
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی گفت: بحران دریاچه ارومیه بحران استان نیست، بلکه بحران کل کشور و جهان است. از هیات دولت و همه دست‌اندرکاران انتظار داریم تا اعتبار خاصی برای حفظ این دریاچه در نظر گرفته شود.
05 شهریور 1397
نبود تجهیزات دست سازمان محیط زیست برای نظارت بر چینی ها را بسته است
کشتی های چینی خلیج فارس را روفتند. هر جانور زنده ای که در آب بود بردند. این عباراتی بود که با حضور کشتی ها و ماهیگیران چینی در خلیج فارس و دریای عمان، شنیده و نوشته میشد. دراین میان عده ای از بابت تاثیرات محیط زیستی این ماجرا نگران بودند اما سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد که سازمان شیلات مسئول مستقیم این موضوع است و این سازمان تجهیزات نظارتی کافی برای این ماجرا ندارد.
05 شهریور 1397
سرلشکر صفوی:توسعه توانمندی‌های دریایی، موشکی و هوایی در کنار گسترش و تعمیق امکان کنترل و نظارت نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس منجر به اقتدار فزاینده، اشراف اطلاعاتی و آمادگی رزمی این نیروی راهبردی دریایی در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمزگردیده
سردار سرلشکر پاسدار دکتر سید یحیی صفوی ، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا ، طی پیامی انتصاب فرماندهمحترم نیروی دریایی سپاه و معاون محترم هماهنگ کننده سپاه پاسداران را تبریک گفت.
04 شهریور 1397
کنفرانس بین المللی امنیت، پیشرفت و توسعه پایدار مناطق مرزی، سرزمینی کلانشهرها راهکارها و چالش ها
آخرین مهلت ارسال اصل مقالات 29 مهر ماه 97 اخرین مهلت ثبت نام 15 آبان ماه 97 کنفرانس 30 آبان ماه 97
30 مرداد 1397
جلسه اعضا هیات مدیره اتحادیه انجمن های علوم جغرافیا با رئیس سازمان محیط زیست
اعضاء هیأت مدیره اتحادیه انجمنهای علوم جغرافیایی ایران با ریاست و معاونین محترم سازمان محیط دوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷ در سازمان محیط زیست برگزار شد.
29 مرداد 1397
آیا عمر منابع آبی ایران به سر آمده است؟/ ایران تا چند سال دیگر آب دارد؟
«رو در صورت تداوم وضعیت فعلی طبیعی و مدیریتی کشور نه تنها در یک بازه 50 ساله بلکه بازه¬ای کوتاه مدت¬تر می¬توان برای اتمام منابع آب ایران متصور شد»
29 مرداد 1397
ابتکار جالب سازندگان فرودگاه اسخیپول آمستردام برای کاهش آلودگی صوتی
سازندگان فرودگاه بین المللی اسخیپول در شهر آمستردام به منظور کاهش آلودگی صوتی ناشی از پرواز هواپیماها، تدابیری جالب اندیشیده اند.
29 مرداد 1397
ساخت دریاچه مصنوعی درآذربایجان شرقی؛تخلف محرز
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت : به دنبال انتشار خبر ساخت یک دریاچه مصنوعی در آذربایجان شرقی و تعرض به حق‌آبه دریاچه ارومیه، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه ساخت و آبگیری دریاچه مصنوعی را تخلف محرز از مصوبات هیات وزیران برای احیای دریاچه ارومیه دانست و از اعزام بازرس از سازمان حفاظت محیط زیست به این استان خبر داد.
27 مرداد 1397
کشت نامناسب نایلونی از مخاطرات جدید محیط زیست
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: کشت نامناسب نایلونی را باید از مخاطرات جدید زیست محیطی دانست چرا که در این روش پلاستیک های به کار رفته در حین کشت جمع آوری نشده و در خاک مدفون باقی می مانند.
25 مرداد 1397
رهاسازی آب از ایران در بخش عراقی هورالعظیم آتش‌سوزی را مهار نمی‌کند
یک فعال محیط زیست با اشاره به تصویب رهاسازی آب در بخش عراقی تالاب هورالعظیم جهت مهار آتش در این بخش گفت: به دلیل اینکه آتش‌سوزی بخش عراقی تالاب هورالعظیم در بخش شمالی تالاب قرار دارد، رهاسازی آب از طرف ایران به بخش عراقی هورالعظیم کمکی به خاموش کردن آتش در بخش عراقی نخواهد کرد زیرا آب به سمت جنوب حرکت می‌کند.
25 مرداد 1397
روزی بنام کوچکترین دریاچه جهان
دریا ی خزر یا کاسپین گاهی بزرگترین دریاچه جهان و گاهی کوچکترین دریای خودکفای کره زمین طبقه‌بندی می‌شود، بزرگترین پهنه آبی محصور در خشکی است. طول آن حدود ۱۰۳۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتر و عرض آن بین ۱۹۶ تا ۴۳۵ کیلومتر است. سطح دریای خزر در حدود ۲۸ متر پائین‌تر از سطح دریاهای آزاد است.
21 مرداد 1397
انجام 60 ماموریت اطفای حریق در هورالعظیم در دو روز گذشته
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به آغاز مجدد عملیات اطفای حریق در بخش عراقی تالاب هورالعظیم گفت: تاکنون در مجموع 60 ماموریت اطفای حریق در بخش عراقی هورالعظیم انجام شده و در هر نوبت حدود چهار تن آب در نقاط دچار آتش‌سوزی آب‌ریزی شده است.
20 مرداد 1397
شرط تردد تاکسی‌های فرسوده در تهران
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه تردد هر گونه خودروی فاقد معاینه فنی در شهر تهران با جریمه همراه است، گفت: تردد تاکسی‌های فرسوده در شهر تهران که برای جایگزینی ثبت نام کرده‌اند تا زمانی که خودروی جایگزین تحویل داده شود به شرط داشتن معاینه فنی مورد قبول، مجاز است.
20 مرداد 1397
سردرگمی برای حل ورشکستگی آب
مروری بر وضعیت برداشت‌ آب‌های زیرزمینی، مصرف ۱۱۰ درصدی آب‌های تجدیدپذیر، کم‌بارشی ۱۱ ساله، گسترش خشکسالی در ۹۷ درصد مساحت ایران، خشکی تالاب‌ها و دریاچه‌ها، بحران کمبود آب شرب در تعدادی از شهرهای کشور نمایانگر وضعیت بحرانی آب کشور است.
14 مرداد 1397
رونق اقتصادی در سیستان و بلوچستان با انتقال آب از دریای عمان
معاون سازمان حفاظت محیط زیست: کشورهای همجوار دریای عمان از این پهنه آبی به شکل وحشتناکی برداشت می‌کنند
13 مرداد 1397
یک میلیون و ۱۵۹ هزار گردشگر ایرانی به کشور ترکیه سفر کردند!
به گزارش سازمان امور مهاجرت وزارت کشور ترکیه، در نیمه اول سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از یک میلیون و ۱۵۹ هزار گردشگر ایرانی، به این کشور توریستی سفر کرده اند. این وزارتخانه همچنین آمار گردشگران سایر کشورها را که در ۶ ماه گذشته به ترکیه سفر کرده اند، اعلام کرده است. همچین آمارهایی هر ساله در کشورهای گردشگر پذیر دنیا اعلام می شود تا سازمان های متولی گردشگری آن ها بتوانند بازار هدف خود را مشخص کنند
06 مرداد 1397
کشف دریاچه بزرگ آب مایع در مریخ
محققان ایتالیایی موفق به کشف دریاچه بزرگ آب مایع در مریخ شدند.
06 مرداد 1397
Strong quake jolts western Iran, leaves 287 injured
TEHRAN — A strong quake measuring 5.9 on the Richter scale which shook the western city of Tazehabad in Kermanshah province on Sunday afternoon left at least 287 injured.
03 مرداد 1397
دو راهکار برای کاهش مصرف آب در کشور
وضعیت منابع و مصارف آبی کشور در سال جاری به‌ گونه‌ای است که در بیشتر مناطق، بی‌‌سابقه‌ترین تنش‌های آبی که بعضا منجر به تنش‌های و اجتماعی نیز شده، رخ داده است.
02 مرداد 1397
آخرین اخبار
منتظر رویداد بزرگ ایران ژئو باشید
همزمان با یکصدمین سالگرد نقشه برداری و داده برداری مکانی کشور، منتظر اولین نمایشگاه بزرگ بین المللی "ایران ژئو" با شعار "مهندسی ایرانی بسوی فرداها" باشید.
1400/07/10
امضا تفاهم‌نامه همکاری اتحادیه‌های علوم جغرافیایی و سازمان جغرافیایی
رییسان اتحادیه های انجمن های علوم جغرافیایی ایران و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با هدف استفاده از ظرفیت انجمن‌های علمی جغرافیایی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
1400/06/21
کنفرانس ملی رویین تن سازی سیستان
کنفرانس ملی رویین‌تن‌سازی سیستان» توسط دانشگاه زابل و وزارت نیرو برگزار می‌شود
1400/01/07
همایش بین المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای با حضور جمعی از مسئولان کشوری و نیز اتحادیه اوراسیا
فعال‌تر شدن توسعه روابط منطقه‌ای، طرح روش‌های علمی به کارگیری ابزارهای توسعه و رشد اقتصادی مهترین دستاوردهای همایش بین المللی اوراسیا است
1399/09/01
طرح روش‌های علمی به کارگیری ابزارهای توسعه و رشد اقتصادی مهترین دستاوردهای همایش بین المللی اوراسیا است
فعال‌تر شدن توسعه روابط منطقه‌ای، طرح روش‌های علمی به کارگیری ابزارهای توسعه و رشد اقتصادی مهترین دستاوردهای همایش بین المللی اوراسیا است
1399/09/01
روزی که پارس رسما ایران شد
روز اول فروردین برابر بیست یکم مارس برای ایرانیان بیش از هرچیز یادآور عید باستانی نوروز است اما شاید بسیاری نمی‌دانند همین روز در تاریخ معاصر ایران سالگرد رویداد مهم دیگری نیز هست: روز تغییر نام این ک ...
1399/04/25
جغرافی دانان مسلمان
مستند «جغرافیدانان مسلمان» با کارگردانی فرهاد مختاری و محصول گروه اجتماعی شبکه الکوثر از امشب ساعت ۲۰:۰۰ به وقت تهران بر روی آنتن شبکه الکوثر است.
1399/04/22