چهار شنبه, 28 اردیبهشت,1401
English
Iranian Geographical sciences associations Union

روزی که پارس رسما ایران شد

روز اول فروردین برابر بیست یکم مارس برای ایرانیان بیش از هرچیز یادآور عید باستانی نوروز است اما شاید بسیاری نمی‌دانند همین روز در تاریخ معاصر ایران سالگرد رویداد مهم دیگری نیز هست: روز تغییر نام این کشور از «پارس» یا «پرشیا» به «ایران».

روزی که پارس رسما ایران شد

روز اول فروردین ۱۳۱۴ شمسی مطابق بخشنامه وزارت امور خارجه نام پارس یا پرشیا، رسما به ایران تغییر یافت. گرچه روز ۶ دی ۱۳۱۳ شمسی دولت ایران با انتشار اعلامیه‌ای از دیگر کشورها خواسته بود در مکاتبات رسمی به جای واژه‌های پرشیا، پرس و پرسه، نام «ایران» را به کار ببرند.

تا آغاز سده بیستم، مردم جهان، ایران را با نام پارس، پرس یا پرشین می‌شناختند اما در دوره رضاشاه بحث بازگشت به ایران باستان و تاکید بر ارزشهای پیش از اسلام قوت گرفت و در پی آن گروهی از روشنفکران از جمله سعید نفیسی، محمدعلی فروغی و سیدحسن تقی‌زاده درباره تغییر نام کشور بازاندیشی کردند.

سعید نفیسی،‌ محمدعلی فروغی و سیدحسن تقی زاده

سعید نفیسی که از مشاوران نزدیک رضاشاه بود به وی پیشنهاد کرد نام کشور رسما به «ایران» تغییر یابد.

نفیسی دلایل خود را برای این پیشنهاد در مقاله‌ای با عنوان «از این پس همه باید کشور ما را بنام ایران بشناسند» در روزنامه اطلاعات منتشر کرد.

وی با برشمردن دلایل تاریخی و ریشه‌شناختی نامهای کهن سرزمین و اقوام ایرانی استدلال کرد که کلمه ایران کهن‌ترین نامی است که این سرزمین به آن نامیده شده است.

نظر شما چیست
آخرین اخبار
منتظر رویداد بزرگ ایران ژئو باشید
همزمان با یکصدمین سالگرد نقشه برداری و داده برداری مکانی کشور، منتظر اولین نمایشگاه بزرگ بین المللی "ایران ژئو" با شعار "مهندسی ایرانی بسوی فرداها" باشید.
1400/07/10
امضا تفاهم‌نامه همکاری اتحادیه‌های علوم جغرافیایی و سازمان جغرافیایی
رییسان اتحادیه های انجمن های علوم جغرافیایی ایران و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با هدف استفاده از ظرفیت انجمن‌های علمی جغرافیایی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
1400/06/21
کنفرانس ملی رویین تن سازی سیستان
کنفرانس ملی رویین‌تن‌سازی سیستان» توسط دانشگاه زابل و وزارت نیرو برگزار می‌شود
1400/01/07
همایش بین المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا و نقش ژئوپلیتیک مناطق آزاد در توسعه روابط منطقه‌ای با حضور جمعی از مسئولان کشوری و نیز اتحادیه اوراسیا
فعال‌تر شدن توسعه روابط منطقه‌ای، طرح روش‌های علمی به کارگیری ابزارهای توسعه و رشد اقتصادی مهترین دستاوردهای همایش بین المللی اوراسیا است
1399/09/01
طرح روش‌های علمی به کارگیری ابزارهای توسعه و رشد اقتصادی مهترین دستاوردهای همایش بین المللی اوراسیا است
فعال‌تر شدن توسعه روابط منطقه‌ای، طرح روش‌های علمی به کارگیری ابزارهای توسعه و رشد اقتصادی مهترین دستاوردهای همایش بین المللی اوراسیا است
1399/09/01
روزی که پارس رسما ایران شد
روز اول فروردین برابر بیست یکم مارس برای ایرانیان بیش از هرچیز یادآور عید باستانی نوروز است اما شاید بسیاری نمی‌دانند همین روز در تاریخ معاصر ایران سالگرد رویداد مهم دیگری نیز هست: روز تغییر نام این ک ...
1399/04/25
جغرافی دانان مسلمان
مستند «جغرافیدانان مسلمان» با کارگردانی فرهاد مختاری و محصول گروه اجتماعی شبکه الکوثر از امشب ساعت ۲۰:۰۰ به وقت تهران بر روی آنتن شبکه الکوثر است.
1399/04/22